Kąpiel siarczkowa

Jest to największy walor uzdrowiska Busko-Zdrój, posiada ona unikalne właściwości zdrowotne a, jednocześnie rozprzestrzenia specyficzny siarkowo- jajeczny zapach, który (przez osoby wrażliwe) może być wyczuwalny w całym obiekcie.
Lecznicza woda siarczkowo-siarkowodorowa stosowana w naszym obiekcie ujmowana jest trzema odwiertami – studnia LW-1 (źródło „Zuzanna”), studnia LW-2 (źródło „Filip”), które znajdują się na terenie UZG Kopalnia „Las Winiarski” oraz studnia Busko C-1 w miejscowości Busko-Zdrój.

-siarkowodór, jony wodorosiarczkowe i siarczkowe (H2S, HS–, S2-) – 45 mg/dm3,

-jony jodkowe (I–) – 2,20 mg/dm3.

Woda ta może być wykorzystana w lecznictwie uzdrowiskowym wg wskazań lekarskich do kąpieli w wannach, płukania jam ciała oraz do kuracji pitnych.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w lutym 2010 r. wydał Świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wody siarczkowej.

Świadectwo potwierdza spełnienie wymagań określonych dla wody leczniczej – mineralnej, swoistej 1,26 % chlorkowo-sodowej, siarczkowej, jodkowej. Zawartość siarkowodoru wynosi 45 mg/l i jodków 2,2 mg/l.

Kąpiele siarczkowe działają regenerująco na tkankę łączną, sprzyjają leczeniu przewlekłych chorób reumatoidalnych i choroby zwyrodnieniowej stawów, korzystnie działają w miażdżycy naczyń tętniczych. Mają również działanie odtruwające przy zatruciach metalami ciężkimi jak ołów, arsen, bizmut, rtęć. Kąpiele siarczkowe powodują spadek kwasu moczowego w surowicy krwi (leczenie dny moczanowej), obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Lecznicza woda siarczkowa dostarczana z UZG w Lesie Winiarskim jest krystalicznie czysta z odcieniem słomkowo – zielonkawym.

Od ujęcia do odbiorcy woda siarczkowa nie zmienia swojego składu fizyko-chemicznego ani zabarwienia, dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych i użyciu materiałów odpornych na agresywne środowisko związków siarki (korozja). Całkowicie szczelna instalacja ogranicza do minimum straty siarkowodoru i pozwala zachować jego pierwotne stężenie u odbiorców wody. Kąpiele siarczkowe pomagają w przypadku różnorodnych dolegliwości i łagodzą wiele chorobowych objawów. Są to kąpiele lecznicze, z zastosowaniem naturalnej solanki siarczkowej, której skład to bezsprzeczne źródło zdrowia. Zawiera ona m.in. aktywne związki siarki oraz makro i mikroelementy (m.in. jod, brom, bor, fluor).

Kąpiel trwa ok. 8-15 minut, odbywa się w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury ludzkiego ciała, czyli ok. 36 stopni Celsjusza.

Po każdym zabiegu pacjent musi kilkadziesiąt minut poleżeć, w tym czasie mija też zazwyczaj lekkie zaczerwienienie skóry, które jest normalną reakcją skórną na kontakt z solanką siarczkową. Po kąpieli siarczkowej można wziąć prysznic dopiero po około dwóch godzinach. Chodzi o to, żeby aktywne związki, które przeniknęły przez skórę, miały czas zadziałać i wpłynąć prozdrowotnie na organizm. Lekarz może zlecić kąpiele całościowe, wtedy pacjent zanurzony jest w wodzie aż do linii serca lub kąpiele częściowe np. samych nóg lub rąk do łokci. I w jednym, i w drugim przypadku zazwyczaj zaleca się 10-15 zabiegów, dopiero po tym czasie można zauważyć pozytywne efekty terapii. Utrzymują się one mniej więcej około 6 – 10 miesięcy, dlatego wskazane jest powtarzanie kuracji co roku, a najlepiej 2 razy w roku. U osób w podeszłym wieku wykonuje się zazwyczaj kąpiele częściowe, zamiast całościowych, ale wszystko zależy od wskazań lekarza.

Wskazania:

-schorzenia zwyrodnieniowe kręgosłupa;
-dyskopatia;
-neuralgia;
– rwa kulszowa;
– schorzenia reumatyczne;
– choroba zwyrodnieniowa stawów;
– RZS reumatoidalne zapalenie stawów;
– ZZSK zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa;
– łuszczycowe zapalenie stawów;
– choroby skórne – zmiany łojotokowe, trądzikowe;
– łuszczyca;
– twardzina;
– atopowe zapalenia skóry;
– miażdżyca;
– cukrzyca;
– dna moczanowa.

Przeciwskazania do kąpieli siarczkowych:

– nadwrażliwość na związki siarki;
– stany po zawale serca;
– zaburzenia rytmu serca;
– zaawansowane zapalenie żył;
– nieustabilizowana choroba wieńcowa;
– bardzo niskie lub niestabilne ciśnienie krwi;
– choroba nowotworowa;
– przewlekłe stany zapalne wątroby i trzustki;
– ciąża;
– karmienie piersią;
– infekcja, której towarzyszy stan podgorączkowy;
– stanu zapalnego organizmu.

Shopping Basket
Messenger icon
Send message via your Messenger App